Már hetekkel ezelőtt látszott, hogy a negyedik hullám tetőzése körülbelül ugyanolyan időzítéssel fog végbemenni, mint a második hullámé, tehát, hogy december elejére várható a csúcs. Most már megkockáztathatunk egy olyan kijelentést, hogy ez így is lett:
Korábban a lélegeztetőgépen lévő betegek számát vizsgáltam úgy, mint egy viszonylag jó indikátor, még akkor is, ha tudjuk, hogy ennek a számnak a változása hetekkel elmarad a fertőzés-megbetegedés trendtől, hiszen az emberek csak a kórházbakerülést követően később kerülnek csak lélegeztetőgépre, és a lélegeztetőgépre kerülést követően sokkal később kerülnek le róla (halnak meg vagy gyógyulnak meg).
Sajnos pont ebben az adatközlésben (=a lélegeztetőgépre kötött betegek számában változtattak egyet az adat jelentésén nagyjából a hullám tetején. November 29-től kezdve már csak az invazív lélegeztetésen lévő betegek számait közölték, ellentétben a korábbi gyakorlattal, amikor az összes lélegeztetőgépre szoruló beteg számát.
Ezt az adatközlési barbárságot (nem tudok erre szebb kifejezést találni) úgy próbáltam a grafikonon orvosolni, hogy megnéztem a váltás időpontjában, hogy nagyjából mekkora az invazív és a nem invazív lélegeztetőgépesek aránya, és később ezt az arányt alkalmaztam korrekciós tényezőként. Akkor az jött kim, hogy nagyjából 29%-kal többen vannak összesen lélegeztetőgépen, mint ahányan invazív lélegeztetést kapnak. A görbe így nagyjából folytonos lett.
A másik hasznos adat a napi halottszám
Ez a görbe még egy kicsit jobban "elcsúszódásban van", mint a lélegeztetőgépen lévők száma, de itt is úgy tűnik, hogy beáll a tetőzés. Ezeknél a görbéknél is kéz a kézben jár a tavalyi (második), és az idei (negyedik) hullám, még ha tudjuk is, hogy a halottak túlnyomórészt a minimum nagykorú oltatlanok közül kerülnek ki, amelyek kevesebb, mint 30%-át képezik a teljes népességnek. Ez csak úgy lehetséges, hogyha a negyedik hullámban uralkodó variáns sokkal gyorsabban terjed (virulensebb), mint az elődjei. Ez utóbit számos kutatás igazolta, tehát azt látjuk, hogy a tavalyi és idei görbék megegyeznek, de azt is tudjuk, hogy idén egy teljesen másik szcenárió vezetett el a látszólagos "a védekezésben semmi sem történt tavaly óta" élményig.
Sajnos egy világméretű összehasonlításban ismét az utóbbi hetek legrosszabbjai között vagyunk, ami a halálozást illeti. Európában (átoltottság ide vagy oda) minden más országnál többen halnak meg nálunk covid19-ben.